فعالیت صنعت کاشی و سرامیک با ۵۰درصد ظرفیت

رئیس انجمن تولیدکنندگان کاشی و سرامیک با بیان اینکه متأسفانه مشکلات بخش تولید باعث شده تا این صنعت با ۵۰ درصد ظرفیت فعالیت کند، گفت: این روزها تولیدکنندگان با عدم هماهنگی وزارت صنعت، بانک مرکزی و گمرک در بخش صادرات و واردات روبرو هستند.

 

بهنام عزیززاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه این روزها تولیدکنندگان با عدم هماهنگی وزارت صمت، بانک مرکزی و گمرکات در بخش صادرات و واردات روبرو هستند، اظهار کرد: تولیدکنندگان بخش کاشی و سرامیک رفع تعهدات صادراتی خود را انجام و مبالغ را به حساب بانک مرکزی واریز می‌کنند اما عدم هماهنگی دستگاه ها عاملی شده تا ما در صادرات محصولات خود معطل مجوز باشیم.

وی با اعلام اینکه کانتینرها در گمرکات می‌ماند تا نامه ترخیص آنها صادر شود، افزود: تصور کنید بعد از کشمکش های بسیار مجوز ترخیص کالا از گمرک صادر می‌شود اما همین ارسال نامه به گمرکات یک هفته زمان می‌برد تا به مرحله اجرا برسد. در این شرایط تکلیف تولیدکننده با خریدار خارجی خود چیست؟

رئیس انجمن تولیدکنندگان کاشی و سرامیک با تأکید براینکه این سنگ اندازی‌ها در سال تولید و حمایت از صادرات اصلا قابل درک نیست، تصریح کرد: دولت مانع واردات مواد اولیه ما به کشور می‌شود چرا که معتقد است این مواد در داخل تولید شده و نیازی به واردات آن نیست این درحالیست که مواد مورد نیاز تولیدکنندگان اگر در کشور تولید می‌شود میزان و کیفیت آنها جوابگوی تولید نیست و ما مجبور به واردات هستیم.

عزیززاده افزود: در بخش کاشی و سرامیک بخشی از مواد اولیه این صنعت کلیدی بوده و از محل واردات تأمین می‌شود. اما دولت در این رابطه با صدور بخشنامه‌های مختلف مانع واردات مواد اولیه به خط تولید است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان کاشی و سرامیک با گله از اینکه توقع داشتیم در سال جاری حمایت ویژه‌ای از حوزه تولید صورت گیرد، گفت: از دولت درخواست می‌کنیم هماهنگی‌های لازم را میان دستگاه‌ها فراهم کند تا ما در روند تولید با خلل روبرو نشویم. چرا برای صدور یک مجوز باید درگیر بروکراسی اداری شد و چرا در رابطه با تسهیل روند تولید اقدام کارآمدی صورت نمی‌گیرد.

وی تصریح کرد: صنعت کاشی و سرامیک ظرفیت تولید 700 میلیون مترمربع محصول را دارد اما متأسفانه مشکلات تولید باعث شده تا با 50 درصد ظرفیت به فعالیت مشغول باشد.

[epic_block_22 compatible_column_notice=”” number_post=”6″ post_offset=”0″ include_category=”18,76″ boxed=”true” column_width=”8″ boxed_shadow=”true” title_color=”#4a88bf”]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =